Meet the top 23 finalists of Ghana Teacher Prize 2022 (In no particular order). Teaching Category, Teacher in Leadership and Administration Category and Non-Teaching Category.

      Meet the top 23 finalists of Ghana Teacher Prize 2022 (In no particular order). Teaching Category, Teacher in Leadership and Administration Category and Non-Teaching Category.

      Highlight
      They could all be promoted without Ghana Education Service promotion interview or Aptitude Test.

      Meet the two teaching staff from one school (Accra Girls SHS) and the two non-teaching staff from another school who are competing in the final

      Also, meet the Basic school teacher competing with regional directors and SHS heads in the Leadership and Administration category

      Get to know the finalist, who were your school mates and/or who are in your districts and offer prayers for them to win

      See also: These Group Of Teachers Were Promoted Without G.E.S Promotion Aptitude Test [Names and schools attached]

      A. Teaching Category
      1. Joseph Baidoo, Baoko M/A JHS, Sefwi Wiaso District

      2. Stella Gyimaah Larbi, Adenta Community JHS, Adenta Municipal

      3. Fati Issifu, Buipe Girls Model School, Central Gonja District

      4. Francis Sunday Agbale, Accra Girls SHS, Ayawaso North Municipal

      5. Francisca Frimpong, St. Anthony’s R/R JHS, Kumasi Metropolis

      See also: Complete List Of CPD Points Requirements For 100% CPD Points As Indicated By NTC

      6. Joseph Kwaku Agbevanu, Kinbu SHTS, Korle Klottey Municipal

      7. Enyo Adzo Dey, Dzelukope E.P Basic School, Anlo (Keta) District

      8. David Harrison Mensah, Sefwi Bekwai SDA School, Bibiani-Anhyiaso-Bekwai District

      9. Comfort Amoako-Attah, Accra Wesley Girl’s SHS, Accra Metropolis

      10. Desmond Atogbewe Kampoe, Naaga Primary School, Kassena-Nankana Municipal

      See also: Whistle-blower Exposed G.E.S Boss Allegedly Overstaying At Post Secretly After Retirement [The man to be given extra responsibility]

      11. Macclean Kwabena Owusu-Boateng, Naylor SDA Basic School, Tema Metropolis

      12. Gifty Andoh, Accra Girls SHS, Ayawaso North Municipal

      13. Samuel Yeboah, Asanteman B D/A Primary/KG School, Bia West District

      14. Vida Amponsah Adjei, Atwea D/A JHS, Sekyere Central District

      15. Winifred Mintah, Watico Demonstration, Sefwi Wiaso District

      See also: Ranking Of Ethnic Groups In Ghana Based On Their Out-of-school Children At The Primary Level By UNICEF. [Gruma ethnic leading the pack. Ewe and Akans competing]

      B. Teacher In Leadership And Administration Category
      1. Ivy Asentawa Owusu, Acting Regional Of Education, Bono Region

      2. Samuel Sakyi-Addo, Achimota SHS, Okaikwe North Municipal

      3. Eric Boadi Sampong, Attah Ne Attah D/A Basic School, Kwahu East District

      Advert: Click here to join ALL GNAT MEMBERS on One Telegram Platform

      C. Non-Teaching Category
      1. Charity Boatey, Dzorwulu Special School, Ayawaso West Municipal

      2. Emmanuel Boye Ashitey, Dzorwulu Special School, Ayawaso West Municipal

      3. Emmanuel Siaw Okai, Tema Technical Institute, Tema Metropolis

      4. Forster Oteng Kwadwo Amoako, Nkoranza SHTS, Nkoranza South Municipal

      5. Shamuna M. Ahmed, Bono East Regional Education Office, Bono East Region

      For information that you will not get on TV or radio:

      Click here to join EDUCATIVE NEWS ROOM on Whatsapp

      Click here to join EDUCATIVE NEWS ROOM on Telegram

      Click here to join EDUCATIVE NEWS ROOM on Facebook

      About Author

      Join our social media platforms

      Join Educative News Room for regular updates about related topics

      Join Telegram or Join WhatsApp or Join Facebook or Join Twitter(X)